Tuesday, April 10, 2012

Senarai Seri Paduka Baginda Yang di-Pertuan Agong

Daulat Tuanku
Raja Dan Rakyat Berpisah Tiada
Senarai Seri Paduka Baginda Yang Di-Pertuan Agong yang telah memerintah Malaysia:
SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG I
Al-Marhum Tuanku Abdul Rahman ibni Al-Marhum Tuanku Muhammad
(Negeri Sembilan)
Memerintah dari 31 Ogos 1957 hingga 1 April 1960

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG II
Al-Marhum Tuanku Hisamuddin Alam Shah Ibni Al-Marhum Sultan Alaiddin Sulaiman Shah
(Selangor)
Memerintah dari 14 April 1960 hingga 1 September 1960

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG III
Al-Marhum Tuanku Syed Putra ibni Al-Marhum Syed Hassan Jamalullail
(Perlis)
Memerintah dari 21 September 1960 hingga 20 September 1965

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG IV
Al-Marhum Tuanku Ismail Nasiruddin Shah ibni Al-Marhum Sultan Zainal Abidin
(Terengganu)
Memerintah dari 21 September 1965 hingga 20 September 1970

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG V
KeBawah Duli Yang Maha Mulia Al-Sultan Almu`tasimu Billahi Muhibbuddin Tuanku Alhaj Abdul Halim Mu`adzam Shah ibni Al-Marhum Sultan Badlishah
(Kedah)
Memerintah dari 21 September 1970 hingga 20 September 1975

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG VI
Al-Marhum Tengku Yahya Petra ibni Al-Marhum Sultan Ibrahim
(Kelantan)
Memerintah dari 21 September 1975 hingga 29 Mac 1979

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG VII
KeBawah Duli Yang Maha Mulia Sultan Haji Ahmad Shah Al-Musta`in Billah ibni Al-Marhum Sultan Abu Bakar Ri`Ayatuddin Al-Mu`adzam Shah
(Pahang)
Memerintah dari 26 April 1979 hingga 25 April 1984

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG VIII
Duli Yang Maha Mulia Baginda Sultan Iskandar ibni
Al-Marhum Sultan Ismail.

(Johor)
Memerintah dari 26 April 1984 hingga 25 April 1989

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG IX
Duli Yang Maha Mulia Paduka Seri Sultan Azlan Muhibbuddin Shah ibni Almarhum Sultan Yusuf Izzuddin Shah Ghafarullahu-lah
(Perak)
Memerintah dari 26 April1989 hingga 25 April 1994

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG X
Duli Yang Maha Mulia Tuanku Ja`afar ibni
Al-Marhum Tuanku Abdul Rahman

(Negeri Sembilan)
Memerintah dari 26 April 1994 hingga 25 April 1999

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG XI
Al-Marhum Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Alhaj ibni Al-Marhum Sultan Hisamuddin Alam Shah Alhaj
(Selangor)
Memerintah dari 26 April 1999 hingga 21 November 2001

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG XII
Seri Paduka Baginda Yang di-Pertuan Agong Tuanku Syed Sirajuddin Ibni Al-Marhum Tuanku Syed Putra Jamalullail
(Perlis)
Memerintah dari 13 Disember 2001 hingga 12 Disember 2006

SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG XIII
Seri Paduka Baginda Yang Di-Pertuan Agong Al-Wathiqu Billah
Tuanku Mizan Zainal Abidin Ibni Al-Marhum Sultan Mahmud Al-Muktafi Billah Shah

(Terengganu)
Memerintah dari 13 Disember 2006 hingga 12 Disember 2011
SERI PADUKA BAGINDA YANG DI-PERTUAN AGONG XIV
KeBawah Duli Yang Maha Mulia Al-Sultan Almu`tasimu Billahi Muhibbuddin Tuanku Alhaj Abdul Halim Mu`adzam Shah ibni Al-Marhum Sultan Badlishah
(Kedah)
Memerintah dari 13 Disember 2011 hingga Kini
Esok 11hb April 2012, Rabu akan berlangsung istiadat Pertabalan SPB yang Di-Pertuan Agong XIV ( 14 ) di Istana Negara. Dapat cuti sehari. Sultan Kedah merupakan sultan yang pertama menjadi Yang Di-Pertuan Agong sebanyak dua kali iaitu untuk kali ke-5 pada 21 September 1970 hingga 20 September 1975 dan kali ke-14 ( XIV). Sultan negeri aku nie.

Maklumat lanjut sila layari:
1. http://www.malaysianmonarchy.org.my/
2. http://www.istananegara.gov.my/

Keseluruhan gambar diatas diambil dari: http://pmr.penerangan.gov.my/

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...